Графік роботи медичного центру може змінюватись у зв'язку з воєнним станом в Україні.
Медичний центр Adeliz

Добрий зір – запорука якості життя

Добрий зір – запорука якості життя

Бачити сонце і квітучі сади, читати і здобувати інформацію з друкованих та електронних джерел, милуватись дітьми і онуками у зрілому віці, – все це можливо завдяки гарному зору. В молодому віці людина, як правило, не замислюється над проблемами зору, інколи не цінує можливість бачити, перевантажуючи очі за монітором комп’ютера чи смартфона. Тільки при зниженні зору, особливо на далеку відстань, молода людина починає звертатись до офтальмолога. І тут виявляється, що поправити зір вправами або вітамінами вже неможливо, приходиться виписувати окуляри.

Але про все по порядку. Дитина народжується з світловідчуттям, не фіксує погляд та не розрізняє кольори. Становлення зору і якості зображення, що потрапляє у мозок, відбувається з кожним днем протягом першого року життя. Розвиток повноцінного бінокулярного і стереоскопічного зору формується до 4-6 років. Однак для цього повинні бути певні умови: прозорі оптичні середовища ока – рогівка, кришталик і склисте тіло, а також співрозмірна рефракція – це чітке фокусування зображення на сітківці, коли довжина осі ока відповідає силі заломлення світла кришталиком. Тому у дітей з народження можна перевірити анатомічні передумови, що забезпечують розвиток зору.

Бувають випадки вродженої катаракти (1:10000) та глаукоми (1:20000), на щастя зустрічаються вони досить рідко, а причиною таких патологій є внутрішньоутробна інфекція і генетичні передумови. Діткам, які народились передчасно, огляд сітківки обов’язково проводять у пологовому будинку. Якщо цього не було зроблено, то варто обстежити дитину одразу після виписки. При вродженій неврологічній патології – дитячому церебральному парезі, гідроцефальному і судомному синдромі – обстеження офтальмолога потрібно не лише для опису очного дна, що потребують неврологи для корекції лікування, а й для виписки окулярів. У таких діток в переважній більшості випадків низький зір через вроджений астигматизм, що повинен корегуватись окулярами, адже цілісний психомоторний та розумовий розвиток залежить від якості зображення, що потрапляє у мозок. Це особливо важливо в перші роки життя, коли формуються нейрональні зв’язки, що в подальшому забезпечать інтелект, пам’ять і здібності дитини.

Зниження зору в дитячому і шкільному віці відбувається внаслідок перенапруження ока при роботі на близькій відстані. Частково це спричинено розповсюдження електронних гаджетів і тривале перебування дітей за монітором комп’ютера чи смартфона. Це приводить до розвитку несправжньої короткозорості (спазму акомодації) або повноцінної міопії (короткозорості). Але ж міопія була і раніше, скажуть читачі, багато видатних історичних постатей носили окуляри, а без них бачили дуже погано. Так, це було спричинено перенапруженням зору за книгою, особливо при поганому освітленні свічкою або керосиновою лампою, однак сучасні стимули до короткозорості – потреба черпати інформацію з інтернету і багато читати з монітора – набагато сильніші і приводять до підвищення частоти міопії у підлітків. В такій ситуації важливо відрізнити несправжню короткозорість від міопії, для цього на консультації доцільно провести циклоплегію, тобто «вимкнути» скорочення циліарного м’яза, що відповідає за фокусування зблизька, і отримати справжні цифри короткозорості, для якої виписати окуляри або контактні лінзи.

Школярі і підлітки часто не бажають носити окуляри постійно, як призначає лікар, соромляться насмішок підлітків. В таких випадках можливо призначити контактні лінзи, а мій особистий досвід – використання контактних лінз у дітей з 6 років. Помилковою є думка, що лінзи шкодять оку або ж після лінз неможливо носити окуляри чи зробити ексимерну лазерну корекцію. Сучасні м’які контактні лінзи зроблені з силікон-гідрогелю, пропускають кисень до поверхні ока та не перешкоджають омиванню рогівки сльозою під час носіння лінзи. Для підлітків і людей, які не дуже вправно володіють технікою одягання і знімання лінзи є моделі, що можна носити 2 тижні і навіть місяць без зняття на ніч. Окрім того є великий арсенал нових зволожуючих крапель, що роблять прошарок між лінзою і оком, який попереджає «натертості» епітелію рогівки – передньої поверхні ока. Помилковою є думка, що чим пізніше одягти окуляри, тим краще збережеться зір, – навпаки, – людина з розмитим зором весь час примружується, а в оці напружується акомодаційний м’яз, що приводить до посилення і приросту короткозорості.

Синдром сухого ока – це відчуття стороннього тіла, дискомфорту, почервоніння і сухості у людей різного віку і з різним зоровим навантаженням. Справа в тому, що сльоза – це не просто вода на поверхні ока – це тришаровий комплекс, що складаються з молекул жиру на поверхні ока, потім йде водний шар з білками і солями, а в основі знаходяться білки, що наче магніт, утримують сльозу на поверхні ока. У молодих пацієнтів зазвичай не вистачає водної складової, оскільки сльоза випаровуються при тривалій роботі з монітором і недостатніми кліпаннями. В середньому людина кліпає кожні 5-8 секунд, однак при концентрації уваги під час роботи або споглядання чогось цікавого, рефлекс кліпання затримується і око пересихає. Людина, яка працює в офісі за монітором понад 3 години поспіль, в кінці робочого дня відчуває втому, бажання заплющити очі на 5-10 хвилин, при погляді в дзеркало бачить червоні білки, «мутні» очі та набряклі повіки. Все це з часом відображається і на якості зору – ввечері після роботи не видно номер маршрутного транспорту, відчувається невпевненість і зоровий дискомфорт при погляді вдалину. У людей старшого віку синдром сухого ока пов’язаний, як правило, з недостатність виділення жирової змазки на краю повік та більшою концентрацією солей і білків в водному шарі сльози, що робить сльозу більш концентрованою, яка подразнює і «роз’їдає» поверхню ока, замість зволоження і створення комфорту. В такому випадку власну сльозу треба розбавляти краплями, що містять вітаміни і лубриканти. Сучасні краплі для поверхні ока комбінують в собі препарати для зволоження і вітаміни для попередження катаракти, що робить їх особливо вигідними для застосування у людей старшого віку з катарактою.

Зупинитися на хворобах очей у людей старшого віку – на катаракті, глаукомі і дистрофії сітківки можливо в наступних публікаціях.

Ми зателефонуємо через декілька хвилин
Що ви шукаєте?
Зателефонуйте, якщо не можете знайти потрібну інформацію
Ми зателефонуємо через декілька хвилин
Замовити дзвінок
або зателефонуйте зараз