Педикюр діабетичної стопи
Найважливіший напрямок діяльності подолога – це усунення ускладнень цукрового діабету, які часто виявляються саме в області стоп. Такі пацієнти втрачають чутливість стопи, шкіра на ногах починає грубіти, між пальцями і на п’ятах формуються глибокі тріщини. Найсерйознішим ускладненням даної патології стає гангрена стопи. Тому всім хворим на цукровий діабет крім ведення ендокринолога, дається обов’язкова рекомендація у вигляді регулярного відвідування подолога, та правильного догляду стопи та нігтів під час захворювання.
Часто відбувається так, що люди страждають від хвороб стоп протягом усього життя, вважаючи наявний дискомфорт варіантом норми. Іноді такі хворі звертаються за допомогою в салони краси, де їм нерідко пропонують усунути наявний недолік радикальним способом, наприклад, за допомогою лазера. Однак, просто видалити наявний недолік – не означає позбутися його назавжди, часто захворювання схильне до рецидиву, тому що не були визначені причини його виникнення. Саме цим займається подолог. Так, наприклад, у виникненні мозолів може бути винна нерівномірне навантаження на стопи, що вимагає ортопедичного лікування. Саме це виявляє подолог і відправляє пацієнта на консультацію до ортопеда. В іншому випадку позбутися від мозолів повністю не вдасться.
Нейропатія - зниження чутливості при цукровому діабеті (діабетична нейропатія) призводить до порушення больової та температурної чутливості в поєднанні з поширеною при діабеті деформацією стоп, що призводить до неправильного розподілу тиску при ходьбі. Це веде до травматизації тканин стопи аж до формування виразок в місцях найбільшого навантаження. Ділянки травматизації можуть запалюватися, розвивається інфекція. Запальний процес в умовах зниження чутливості протікає без болю, що може призвести до недооцінки пацієнтом небезпеки. У важких запущених випадках процес прогресує і може призвести до розвитку флегмони або гангрени. Такі ускладнення вимагають хірургічного втручання.
Рекомендації подолога хворим з діабетичною стопою:
Що робити завжди?
- постійно контролювати рівень глюкози в крові, вчасно консультуватися у свого ендокринолога;
- відмовитися від поганих звичок, куріння, контролювати рівень артеріального тиску і холестерину крові;
- носити бавовняні або вовняні шкарпетки (не синтетичні), вільне, якісне, шкіряне взуття;
- щодня проводити гімнастику для стоп, ходити не менше 2 годин;
- відвідувати дерматолога при грибкових ураження нігтів (потемніння, розшарування нігтя);
- кожен вечір уважно оглядати стопи, мити ноги теплою, ні в якому разі не гарячою, водою з милом або з розчинами, які Вам порекомендує профільний спеціаліст;
- ретельно висушувати шкіру особистим рушником, особливо міжпальцеву зону, не терти, а легенько промокати;
- зволожувати шкіру пом'якшувальним, вітамінізованим, який містить бактерицидну дію, кремом;
якщо потрібно, дуже акуратно постригти нігті, залишаючи їх не дуже короткими, зістригаючи ніготь прямо, якщо у Вас є скарги на поганий зір, то самостійно стригти нігті суворо заборонено.